1 Mart 2014 Cumartesi

86.AKADEMİ ÖDÜLLERİ TAHMİNLERİM86.oscar töreni tahminlerim:

Yarın 2 Mart 2014 bir çok sinemaseverin bir yıl boyunca en çok beklediği gün, çünkü yarın sinema sektörünün en prestijli ödülü olan Oscar ödül töreni gerçekleştirilecek, 9 film en iyi film ödülünü almak için yarışırken toplam 20 oyuncu Oscar heykelciğini kazanmak için kıyasıya bir mücadeleye girecek, 5 yönetmen en iyi yönetmen ödülü için yarışırken, toplamda 24 oscar heykelciği dağıtılacak.
Törenin öncesinde saat 1’de başlayacak kırmızı halıda Hollywood yıldızları en şık kıyafet ve mücevherleriyle gövde gösterisi yapacaklar ve daha sonrasında saat 3’te 86.oscar töreni başlayacak.
kısa film, belgesel ve animasyon dalları hariç kalan 21 dalda kim neden kazanır tahminlerimi ve yorumlarımı sizlerle paylaşayım.

Teknik ödüllerle başlayalım tahminlerimize

En iyi Sinematografi:
Gravity bu dalda ödülü rakiplerine bırakmayacak kadar ağır basıyor, Alfonso Cuaron yarın gece teknik dalların çoğunu süpürecek ve buna sinematografi dalıyla başlayacak.

En iyi kurgu:
Bu dalda yine Gravity ağır favori rakibi ise American Hustle ama ben Gravity’nin kurgu oscarını da alacağını American Hustle’a kaptırmayacağını düşünüyorum.

En iyi prodüksiyon:
Bu dalda The Great Gatsby ile American Hustle yarışacak ve ikisi de bence eşit şansa sahip ama ben akademi üyesi olsam oyumu The Great Gatsby’den yana kullanırım ki bence akademide benimle aynı fikirde olacaktır bu dalda.

En iyi kostüm:
Bu dalın ağır favorisi The Great Gatsby ve rakibi yine American Hustle, akademi bu ödülü American Hustle’a verirse kimse neden verdin demez ama açıkça söylemek gerekirse The Great Gatsby’deki kostümler çok daha ihtişamlı ve güzeldi o yüzden The Great Gatsby almalı en iyi kostüm ödülünü.

En iyi makyaj ve saç tasarımı:
Bu dalda 3 film aday: Dallas Buyers Club, Jackass ve The Lone Ranger, açıkçası sadece makyaja bakarsak kesinlikle The Lone Ranger almalı ama gişede çok başarısız olduğundan dolayı akademinin bu ödülü The Lone Ranger yerine Dallas Buyers Club’a vereceğini düşünüyorum yani bu dalda oscarı Dallas Buyers Club alır.

En iyi film müziği:
Bu dalda yine Gravity ağır favori ve onu zorlayacak tek film Her olabilir ama Her’ün bu ödülü alması büyük sürpriz olur yani Gravity bu dalda da oscarı kucaklar.

En iyi şarkı:
Bu dalda ağır favori olmasına rağmen Golden Globes’da ödülü alamamıştı Frozen animasyonundaki Let it Go şarkısı, Frozen yine ağır favori ama rakipleri de çok sağlam, mesela The Despicable Me 2’deki Happy şarkısıyla Pharrell Williams ve Mandela filmindeki Ordinary Love şarkısıyla Bono Frozen’ın en büyük rakipleri ama ben bu iki sağlam rakibe rağmen en iyi şarkı oscarını Let it Go şarkısıyla Frozen’ın alacağını düşünüyorum.

En iyi ses miksajı ve en iyi ses kurgusu:
Bu iki ödülde bu sene Gravity’ye gidecektir.

En iyi görsel efekt:
Sanırım bu seneki oscarın en garanti dalı bu dal diyebiliriz, Gravity o inanılmaz görsel efektleriyle bu ödülü kimseye kaptırmaz.

En iyi animasyon:
Akademi geçen sene bu dalda büyük bir haksızlık yaparak Wreck-it Ralph’in hakkını yiyerek Brave’e vermişti oscarı bu sene Wreck-it Ralph’in yapımcısı Disney çok daha güçlü bir animasyon yaptı ve resmen sıkıysa bu sene de vermeyin oscarı dedi, Frozen bu sene bu dalda oscarı çok rahat alır.

En iyi belgesel:
En büyük çekişme bence bu dalda gerçekleşecek çünkü birbirinden iyi 3 belgesel var ama sadece bir tanesi kazanacak oscarı. Mısır devrimini anlatan Al Midan, izlediğiniz zaman kanınızı donduracak gerçeklikte bir belgesel olan The Act of Killing ve 20 Feet from Stardom, bu üç belgeselden biri kazanacak, benim favorim Tahrir’i anlatan Al Midan ama dediğim gibi diğer iki belgesel de çok iyi yapımlar ve o yüzden en iyi belgesel dalı bu senenin tahmini en zor dalı.

En iyi yabancı film:
En iyi belgesel dalı kadar tahmini zor diğer bir dal da en iyi yabancı film dalı, 3 tane harika film bu sene en iyi yabancı film oscarı için yarışacak öncelikle geçen sene Cannes’da gösterilen ve Mads Mikkelsen’e en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandıran Danimarka yapımı Jagten gerçekten çok iyi bir film olarak oscarı hak ediyor, İtalyan yönetmen Sorrentino’nun son harikası La Grande Bellezza’da Fellini’ye saygı duruşunda bulunarak ve Roma’yı bir şiir gibi anlatarak yine oscarı hak ediyor, Belçika yapımı olan The Broken Circle Breakdown ise gerek müzikleri gerek çarpıcı hikayesiyle yabancı film oscarını hak ediyor hak ediyor. Bu 3 filmden hangisi alırsa alsın diğerlerine haksızlık olacak maalesef, Golden Globe, Bafta ve Avrupa film ödüllerini kazanan La Grande Bellezza favori olsa da akademi yabancı film oscarında süprizi sever, benim gönlümden geçen The Broken Circle Breakdown’un kazanması, umarım öyle olur ve Belçika yapımı, insanı izlerken dağıtan bu harika film oscarı kazanır.

En iyi uyarlama senaryo:
Bu dalın en büyük favorisi 12 Years a Slave filmi ama ben olsam Before Midnight’a verirdim bu dalda oscarı ama maalesef 12 Years a Slave kazanacaktır.

En iyi özgün senaryo:
Bu dalın en büyük favorisi kuşkusuz harika senaryosuyla Her filmi, bu sene bu dalda yarışan filmlerden Her dışında Blue Jasmine ve Nebraska da harika senaryolara sahip filmler, American Hustle kazanırsa gerçekten akademi büyük eyyam yapmış olur çünkü Her bu ödülü kazanması gereken tek film.

En iyi yönetmen:
Akademi tarihinde genelde yönetmen ödülünü kazanan filmler en iyi filmi de alırlar ama bu sene öyle olmayacak ve en iyi yönetmen ödülünü kazanan film en iyi film ödülünü alamayacak, teknik dallarda Oscarların çoğunu süpürecek olan Gravity’nin yönetmeni Alfonso Cuaron bu sene en iyi yönetmen ödülünü kazanacaktır, Avatar’dan sonra yapılmış en iyi 3D film olan ve adeta bir görsel şölen olan Gravity’yi tam 5 senede çeken Cuaron bu senelik emeğinin karşılığını en iyi yönetmen oscarını kazanarak alacaktır, olmaz ama hani akademi bir sürpriz yaparsa eğer o sürpriz de 12 Years a Slave filmiyle Steve Mcqueen olur.

En iyi yardımcı kadın oyuncu:
Bu dalda bu sene  2 favori var biri American Hustle filmindeki nevrotik ve salak rolüyle Jennifer Lawrence diğeri 12 Years a Slave filmindeki köle rolüyle Lupita Nyong’O, Jennifer Lawrence geçen sene Silver Linigs Playbook filmiyle en iyi kadın oscarını kazanmıştı ve eğer yarın gece de kazanırsa üst üste 2 sene Oscar kazanan ender oyunculardan biri olacak ve tarihe geçecek ama bence bu sene bu dalda Oscar Lupita’nın hakkı, Jennifer Lawrence Globe ve Bafta’yı, Lupita Sag ve Critics Choice’i kazandı yani şu an skor 2-2 bakalım bu eşitliği hangisi bozacak ve büyük ödülü kucaklayacak, benim gönlüm Jennifer Lawrence’i ne kadar sevsem de Lupita Nyong’O’dan yana, umarım o kazanır.

En iyi yardımcı erkek oyuncu:
Bu dalın bu sene tek favorisi kesinlikle Dallas Buyers Club’daki efsane trans rolüyle Jared Leto, uzun süre ara verdiği sinemaya harika bir dönüş yapan Leto, döner dönmez oscarı kucaklayacak gibi gözüküyor, Leto’nun kazanma ihtimali dışında başka bir ihtimal düşünemiyorum bile ama akademi bu diyip eğer Leto kazanamazsa Captain Phillips filminde azılı bir korsanı canlandıran Barkhad Abdi alır diyorum ama dediğim gibi bu ödül kesinlikle Leto’nun hakkı.

En iyi kadın oyuncu:
Bu dal oyunculuk dalları arasında tartışmaya kapalı tek dal diyebilirim, Blue jasmine filmindeki efsane rolüyle Cate Blanchett The Aviator’de kazandığı en iyi yardımcı kadın oscarından sonra bu sefer en iyi kadın oscarını kazanarak koleksiyonu tamamlayacaktır.

En iyi erkek oyuncu:
Sezonun başlangıcında bu dalın favorisi 12 Years a Slave filmiyle Chiwetel Ejiofor’du daha sonra Dallas Buyers Club vizyona girdi ve Matthew Mcconbaguhey aynı aynı filmdeki arkadaşı Jared Leto gibi efsaneleşti ve bu dalın favorisi konumuna geçti daha sonra The Wolf of Wall Street vizyona girdi ve bu sefer Leonardo Dicaprio yarışa büyük bir ivmeyle ortak oldu yani bu sene bu 3 oyuncudan biri en iyi erkek oyuncu oscarını kazanabilir ama eğer akademinin hakkaniyeti varsa kesinlikle Dallas Buyers Club 2 oyuncu oscarıyla evine döner yarın gece, yani Matthew Mcconaughey bu sene en iyi erkek oyuncu oscarını kazanmalı ama eğer bir sürpriz olursa o da Leonardo Dicaprio olur, yıllardır aday olup bu ödülü bir türlü kazanamayan Dicaprio bakalım o büyük süprizi gerçekleştirip ödülü Mcconaughey’in elinden kapabilecek mi? Çok zor ama izleyip göreceğiz yarın.

En iyi film oscarı:

En iyi film oscarında tek favori var o da 12 Years a Slave, kölelik hakkında çok çarpıcı bir film olan 12 Years a Slave bu sene en iyi film oscarını kazanacaktır ama ben akademi jürisi olsam kesinlikle 12 Years a Slave’e vermem oscarı, ona gelene kadar öncelikle The Wolf of Wall Street ve Her filmleri oscarı kazanmalı ama Oscar konjonktürü gereği maalesef en iyi film oscarını kazanacak filmler değiller o yüzden bu sene bu ödül kölelik vurgusuyla 12 Years a Slave’e gidecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder