12 Ocak 2011 Çarşamba

GOLDEN GLOBE YAKLAŞIRKEN...


Aralık-Ocak-Şubat aylarını sevmem çünkü soğuk havadan nefret ederim ama işe sinema açısından bakarsak en sevdiğim 3 ay Aralık,Ocak ve Şubat çünkü en kaliteli filmlerin vizyona girdiği aylardır ve bu 3 aya ödül mevsimi de diyebiliriz önce Golden Globe sonrasında sektör ödülleri(Screen Actors,Producers,Writers,Directors),Bafta ardından Independent Spirit ve sonunda OSCAR töreni ile sonlanır bu soğuk ama sinema açısından oldukça sıcak 3 ay.
Golden Globe adayları açıklandı hatta 16 Ocakta yani bu pazar kazananlar açıklanacak bende her sene olduğu gibi büyük bir keyifle tüm filmleri izledim tek tek 2 filmi bulamadım maalesef ama onlarıda oscar törenine kadar elbet izlerim şimdi adayları ve değerlendirmelerimizi yazalım.

EN İYİ FİLM DRAMA:

Adaylar Black Swan,The Fighter,Inception,The Kings Speech,The Social Network.

Black Swan: Darren Aronofsky nin son başyapıtı ve gerçekten çok iddalı bir film iddasını hem kurgusundan hem de oyuncularından dolayı arttırıyo Globe için karşısında çok iddalı filmler var o yüzden işi çok zor Oscarı kesin alamaz ama Globe da süpriz yapabilir.

The Fighter: ya filmi çok abarttılar ya da ben anlamadım ama bence tabiki ilki yani klasik boks filmi ve bu filmden çok daha iyi boks filmleri var en başında Cinderella Man diyebilirim bu film bu daldaki adayların en zayıfı oyunculuklar harika o ayrı Mark Wahlberg, Christian Bale, Amy Adams ve Melissa Leo(ki hepsi oyunculuk dallarında adaylar) harika oynuyorlar ama film bence vasat.

Inception: 2000-2010 arası çekilen en iyi film hangisi deseler açık ara INCEPTION derim işte öyle bir film ama ödül törenleri için bu tür filmler hep adaylıktan öteye geçemeyen filmler olmuştur bu dalın açık ara en iyisi kalite bakımından ama dediğim gibi ödülü alamaz alırsa harika olur ve almalıda ama işte bilimkurgular sinemanın her zaman üvey çocukları olmuştur o yüzden adaylıkla yetinecektir.

The Kings Speech: bu senenin oscar galibi diyorum evet daha Oscara çok var ve biz Globe adaylarını değerlendiriyoruz ama olsun Globeları kazananlar son senelerde Oscarı alamıyorlar sadece Slumdog Millionaire istisna olarak araya girdi o yüzden umarım Globe u alamaz ama oscarı alır çünkü bu senenin en iyi filmlerinden biri ve kesin izlenmeli.

The Social Network:
Bence Globe u bu dalda kazanacak film bu filmdir sebebi ise Globe tarzı film bu film Oscarı asla alamaz bu filmler o senenin popüler filmleridirler bir rüzgar tuttururlar ve o rüzgarla bi kaç ödül alırlar bknz: Brokeback Mountain,Avatar vsvs.
Eyalet ödüllerinin hepsini süpürdü ve Globe a da çok güçlü geliyor alırmı alır şaşırmam ama hakeden o mu değil.
p.s: film güzel evet facebook un kuruluş hikayesi daha ne olsun ama sadece seyirlik.

EN İYİ FİLM MÜZİKAL-DRAMA:

Adaylar Alice in Wonderland, Burlesque, The Kids Are All Right, Red ve The Tourist.

Alice in Wonderland: Tim Burton un son harikası ve tabiki başrollerde ebedi dostu ve oyuncusu Johnny Depp var film 3 boyutlu izlendiğinde muhteşem bir görsel zevk veriyor ama bence bu dalda sadece aday olmak için aday ödül alacak kadar iyi değil.

Burlesque: Cher ve Cristina Aguilera oynuyor farklı bir müzikal ama bu dalın en zayıf filmi.

The Kids Are All Right: Bu dalın kazanan filmi olacaktır filmde keyifli oyuncularda harika Annette Bening ve Julianne Moore süper oynamışlar iki lezbiyeni, Mark Ruffalo da iyi filmde kötü bir şey bulamazsınız keyifli bir film ve bu ödülü alır.

Red: Tamamen şöhretler geçidi(Morgan Freeman,Bruce Willis,Helen Mirren,John Malkovich) başka bir şey değil o yüzden sevmedim bu filmi ben zayıf ve kalitesiz sadece oyuncularından dolayı izlenir.

The Tourist: Angelina Jolie ve Johnny Depp varsa başrollerde o film her şekilde izlenir hatta böyle kötü bir film olsada izlenir ama ödül kazanamaz hatta aday olmasıda tamamen aday kontenjanını doldurmak için.

EN İYİ ERKEK OYUNCU DRAMA DALI:

Bu dalda adaylar Jesse Eisenberg-The Social Network, Colin Firth-The Kings Speech, James Franco-127 hours, Ryan Gosling-Blue Valentine ve Mark Wahlberg-The Fighter.
Genç oyuncu jesse eisenerg iyi oynamış olsada bu dalda ödülü alacak sonuncu kişi olur Mark wahlberg de ringde çok iyi düvüşmüş ama ödül onunda hakkı değil Ryan Goslin in Blue Valentine ını izlemedim maalesef, 127 hours ile James Franco çok iyi rol çıkarmış olsa da bu ödülü rahat bir şekilde The Kings Speech ile Colin Firth alacaktır.

EN İYİ KADIN OYUNCU DRAMA DALI:

Bu dalda adaylar Halle Berry-Frankie and Allice, Nicole Kidman-Rabbit Hole,Jennifer Lawrence-Winters Bone,Natalie Portman-Black Swan ve Michelle Williams Blue Valentine.
Halle Berry klasik oyunculuğunu sergilemiş zaten iyi oyuncu ama bu ödülü ona vereceklerini düşünmüyorum, Kidman da uzun zaman sonra ben oyuncuydum ve hala oyuncuyum dedirtecek bir performans sergilemiş gerçekten başarılı bir kompozisyon ama ondan daha iyiside var, genç oyuncu Jennifer Lawrence gayet ümit veren bir performans sergilemiş gelecek için bende bu sektörün önemli oyuncularından olacağım mesajı vermiş, Blue Valentine izlemedim maalesef o yüzden Michelle Williams hakkında bir şey diyemeyeceğim ama sanırım Black Swandaki Portman dan daha iyi oynamamıştır bu ödülü Natalie Portman harika oynadığı balerin rolüyle kazanacaktır.

EN İYİ ERKEK OYUNCU KOMEDİ MÜZİKAL DALI:

Johnny Depp iki filmle aday bu dalda hem Alice in Wonderland hem de The Tourist ile ama ikisiyle de kazanacağını sanmıyorum,Paul Giamatti Barney's Versionda çok iyi herzamanki gibi döktürüyor, Jake Gyllenhaal Love and Other Drugs filminde sıradan bir oyunculuk sergilemiş bildiğimiz romantik komedi yani ve son olarak bu dalda Kevin Spacey Casino Jack ile resmen rol kesmiş bu dalda adayım o yüzden kesinlikle Spacey olacak ama yinede Giamatti de alırsa şaşırmam.

EN İYİ KADIN OYUNCU KOMEDİ MÜZİKAL DALI:

Genç oyuncu Emma Stone Easy A adlı gayet eğlenceli filmde filmi tek başına götürüyor çok iyi oynamış ama çok daha güçlü rakipleri var yinede eğer tek rakibi Angelina Jolie olsaydı The Tourist filmiyle ben Emma alır derdim çünkü Angelina bence kontenjan doldurmak için aday gösterilmiş. Anne Hathaway de aynı partneri Jake Gyllenhaal gibi normal bir komedi performansı sergilemiş Love and Other Drugs filminde o yüzden bu ödülü onunda kazanma ihtimali yok denecek kadar az sona sakladığım 2 harika oyuncu ise Julianne Moore ve Annette Bening The Kids are All Right filminde 2 lezbiyeni gayet başarılı oynamışlar ve ödülü ikisinden biri kazanacaktır ve bu Annette Bening olacaktır.

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU DALI:

The Kings Speech ile yılların oyuncusu Geoffrey Rush yine kendine hayran bırakıyor izleyenleri, The Social Network ile Andrew Garfield ise ortalama üstü oynamasına rağmen rakipleri gayet güçlü olduğundan sadece aday olarak onore edilmekle kalacaktır, yılların eskitemediği büyük oyuncu Michael Douglas(2 gün önce kanseri yendiği açıklandı) Wall Street 2 ile yine harika oynamış ilk filmle oscarı almıştı acımasız borsacı gekko rolüyle ama bu filmde o performansına çıkamıyor,bu dalda en önemli iki adaydan biri The Town filmiyle Jeremy Renner izleyenler sana o rolden dolayı küfrediyorsa sen o rolün hakkını vermişsindir Renner da The Town da rolünün hakkını verdiğini yediği küfürlerle kanıtlıyor ama yinede benim adayım The Fighter da çok iyi oynayan Christian Bale bu ödülü Renner ın elinden kapacaktır.

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU DALI:

The Fighter filminden iki adayımız var biri boksörümüzün sevgilisi rolüyle Amy Adams diğeride annesi Melissa Leo ikiside gerçekten başarılı performanslar sergilemişler ama bu ödülün bu filmden bir oyuncuyua gideceğini düşünmüyorum, Animal Kingdom filminde Jacki Weaver bir mafya ailesini ayakta tutmaya çalışan kadını oynuyor gayette başarılı ve bu dalın en önemli adaylarından alırsa kimse şaşırmasın ama benim ondan daha güçlü bir adayım olacak, Black Swan ile Mila Kunis de şu zamana kadar sergilediği oyunculuk profilinin tamamen dışına çıkıyor ve ben iyi oyuncuyum dedirtiyor ama benim bu daldaki adayım The Kings Speech filmiyle Helena Bonham Carter otoriteler ona şans vermiyorlar ama ben onun alacağını düşünüyorum eğer alamazsa Jacki Weaver kazanacaktır ama umarım Helena Bonham Carter alacaktır.

EN İYİ YÖNETMEN:

The Fighter filmiyle usta yönetmen David o.Russel,The Kings Speech ile Tom Hooper, Black Swan ile Darrren Aronofsky adaylar gayette iyi filmler çekmişler ama bu ödülün asıl 2 adayı The Social Network ile David Fincher ve Inception ile Christopher Nolan ve kesinlkle Nolan almalı o inanılmaz filmiyle sonuna kadar hak ediyor bu ödülü ama maalesef Fincher a verecekler umarım hak eden kazanır ve Nolan alır Fincher iyi bir film çekmiş olabilir ama Inception ile The Social Network asla kıyaslanmaz o yüzden Christopher Nolan almalı.

EN İYİ ANİMASYON FİLMİ:

Geçen seneye göre daha vasat animasyonlar çekildi bu sene ve adaylardan The Tangled,Despicable Me, How to Train Your Dragon sadece kontenjan dolsun diye adaylar ve bu ödülü kazanacak anime de belli Toy Story 3 ama benim gönlümün kazananı kesinlikle The Illusionist animasyonu, çok sıcak ve içten bir anime ve onun hak ettiğini düşünüyorum ama maalesef Toy Story 3 bu senenin kazananı olacaktır.

EN İYİ YABANCI FİLM:

Danimarkadan In a Better World, İtalyadan I am Love, Fransadan The Concert, Rusyadan The Edge ve Meksikadan Biutiful bu seneki adaylarımız. İtalyan filmini hiç beğenmedim ve bana hayır güzel film diyenlerede sadece gülerim The Concert gerçekten süper bir film ve bu dalın favorilerinden Rus yapımı da kesinlikle izlenmesi gereken 2.dünya savaşı zamanında geçen gerçek bir hikaye, Danimarka filmide hani vakit geçirmek için izlenebilecek filmlerden Meksika yapımı Biutiful ise maalesef bulamadığım için izleyemediğim 2.film globe adaylarından(Blue Valentine dan sonra) o yüzden her ne kadar favori Biutiful diye konuşulsa da ben onu izlemediğim için izlediğim 4 film içinden en beğendiğim filmin The Concert olduğunu söyleyeyim bakalım kim kazanacak bu sene ama umarım The Concert alır gerçekten çok iyi bir hikaye ve herkes izlemeli.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder